Tańczysz! Może wyłącznie pasjonacko, a może masz ogromne cele i marzenia związane z tańcem. Bez względu na to, w której grupie jesteś na pewno:
⚡ chcesz czerpać jak najwięcej radości ze swojej zajawki,
⚡ zależy Ci, aby iść do przodu czuć, że faktycznie robisz progres i z miesiąca na miesiąc tańczysz coraz lepiej,
⚡ nie chcesz, aby ból i kontuzja pokrzyżowały Ci plany.
Myślę, że nikt co do tego nie ma żadnych wątpliwości! Co w takim razie zrobić, aby zrealizować wszystkie powyższe punkty? Są tylko, a może aż 2 rzeczy, aby to było możliwe!
Po pierwsze, doskonalenie swoich umiejętności w danej dziedzinie. Są to warsztaty, obozy, lekcje indywidualne, treningi w formacjach tanecznych itd. Krótko mówiąc TANIEC, TANIEC i jeszcze raz TANIEC. Jeśli chodzi i nakład pracy w tym temacie, to nie ma co narzekać!
Nie zapomnij, że to nie wszystko! Drugą rzeczą (i wcale nie mniej ważną), o którą trzeba zadbać to wszystkie filary wspierające twój rozwój taneczny. Coś, czego nie widać gołym okiem, a ma ogromny wpływ, na to jak się rozwijasz w tańcu. Trening fizyczny, odżywianie oraz trening mentalny. 3 filary, które tworzą tzn. zaplecze tancerza.
W tym wpisie bierzemy na tapet jeden dział z zaplecza tanecznego, czyli TRENING FIZYCZNY TANCERZA i rozprawimy się z najczęściej projawiącymi się mitami, żeby nie powiedzieć głupotami 😛
Czy jest on potrzebny? Po co go wykonywać? Czy da się to jakoś obejść? Jaki trening fizyczny wpływa na taniec?
Pytań pojawia się bardzo dużo. Najwyższa pora jasno i klarownie wytłumaczyć podstawowe korzyści płynące z regularnego treningu fizycznego! Rozprawmy się z 4 mitami, które wprowadzają w błąd masę tancerzy!
Celem treningu fizycznego tancerza nie jest spalanie kalorii i generowanie dodatkowej dawki ruchu! Oczywiście ruch jest, kalorie także są spalane, ale jest to skutek tego co tak naprawdę jest ważne.
Trening fizyczny tancerza ma ściśle określoną strukturę, budujemy sprawność na takich samych zasadach jak robią to zaawansowani sportowcy. Czy myślisz, że sportowiec, który walczy o mistrzostwo trenuje z YouTube lub podpatruje co robią inne osoby na Instagramie? Oczywiście, że nie! Mają określony plan wg, którego działają, treningi są odpowiednio zaprogramowane. A wszystko po to, aby osiągać lepsze wyniki w swojej dziedzinie sportowej.
To samo dotyczy tancerzy! Trenujemy w taki sposób, aby Twoja sprawność fizyczna pozwalała Ci robić na sali tanecznej, to co wcześniej było poza jakimkolwiek zasięgiem. Trenujemy z wolnymi ciężarami, w funkcjonalnym ujęciu, bazujemy w dużej mierze na ćwiczeniach wielostawowych. Wszystko po to, aby zbudować ponadprzeciętną sprawność, którą będziesz mógł/a wykorzystać w każdym warunkach.
Ehh fajnie jakby to było takie proste ; ) To tak samo jakby powiedzieć: „Nie będę robić prawa jazdy, bo przez przypadek zostanę Robertem Kubicom” 😛
A tak na poważnie: trening siłowy nie jedno ma imię. Mamy kilka różnych parametrów i jeśli wiemy jak nimi manipulować (tzn. wiemy jak tworzyć plany treningowe), to otrzymamy różne efekty. Inaczej trenuje kulturysta, któremu zależy na wypompowaniu mięśni i zbudowaniu dużej masy mięśniowej, a inaczej trenuje sportowiec, którego celem jest podnoszenie swojej sprawności fizycznej, bez znaczącego (ponadprzeciętnego) budowania mięśni.
Jakie ćwiczenia? Ile powtórzeń? W jakim tempie? Ile serii? Z jaką częstotliwością? Z jakim czasem odpoczynku? To wszystko ma znaczenie! W treningu tancerza chcemy znaleźć kompromis między budowaniem siły, a masy mięśniowej.
Dlatego tak ważne jest, aby współpracować z trenerem, który ma pojęcie jak manipulować parametrami i wie jak stworzyć optymalny plan treningowy, który będzie Cię wspierał w Twojej pracy na sali tanecznej i scenie.
Absolutnie NIE! Ból to informacja od naszego ciała, że coś nie gra i jak najszybciej trzeba się tym zająć. Nie jest to naturalna kolej rzeczy, że skoro tańczysz to musi Cię coś boleć! To, że inni tancerze narzekają na różne dolegliwości, nie oznacza, że Ciebie czeka taki sam los.
Nasze ciało jest bardzo mądre i alarmuje, gdy coś zaczyna szwankować. Trzeba zdawać sobie sprawę, że taniec wiąże się z ogromnymi przeciążeniami, z ruchami które bardzo często są nienaturalne. Dlatego, jeśli nie wzmacniasz swoich mięśni, nie pracujesz siłowo, obciążasz wszystkie możliwe stawy. Co w efekcie powoduje pól pleców, kolna, kostek, barku itd. Mięśnie, które powinny przejąć pracę, są na wakacjach i zwalają wszystko na biedne stawy.
Jaka jest najlepsza metoda prewencji kontuzji w sporcie? TRENING SIŁOWY! I nie są to żadne wymysły lub niesprawdzone teorie, ale wszystko jest potwierdzone badaniami!
Oczywiście, wszyscy lubimy robić to, co przyjemne, to co sprawia nam radość. Gdy trzeba wykonać jakąś pracę, która nie do końca jest naszą pasją, to sprawa zaczyna się komplikować. Bardzo często, właśnie ten czynnik decyduje o tym, kto staje na przysłowiowym podium, a kto zamyka stawkę.
Gdyby to wszystko było takie łatwe i przyjemne, co druga osoba byłaby Mistrzem Świata. Stety- niestety, nie jest to takie proste i trzeba się napracować, aby osiągnąć swoje cele.
Jeśli dzisiaj mówisz NIE dla treningu fizycznego tancerza, to mówisz także NIE swojemu ciału i sprawności fizycznej. W perspektywie czasu mówisz NIE sobie i swoim marzeniom tanecznym.
Jak zawsze decyzja należy do Ciebie. Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę przybliżył Ci idee treningu fizycznego tancerza i już nie zastanawiasz się, czy warto trenować, czy nie!
Twoim podstawowym narzędziem pracy jako tancerza jest CIAŁO, zadbaj o nie na najwyższym poziomie. Jeśli potrzebujesz naszego wsparcia pamiętaj, że jesteśmy i działamy z tancerzami w przeróżnych formach.
Do wyboru do koloru! Napisz do nas i wybierz najlepszą dla Ciebie opcje.
Dołącz do naszych tancerzy i zacznij trenować fizycznie.
Opcji mamy mnóstwo. Wystarczy chcieć, resztą już my się zajmiemy.
Masz pytania? Śmiało napisz do nas!